Види фанери

Фанера називається поздовжньою, якщо волокна в лицьових шарах спрямовані вздовж довгої сторони, інакше - поперечної.

За видами фанеру часто поділяють на два популярні види - ФК (вологостійка) і ФСФ (підвищеної вологостійкості).

За типом обробки – ламінована. Ламінування допомагає максимально збільшити вологостійкі характеристики фанери.
За кількістю шарів фанера буває тришарова, п'ятишарова та багатошарова. В основному листи фанери мають непарну кількість шарів шпону: у цьому випадку шпон розташований симетрично щодо середнього шару. Якщо шарів шпону у фанері чотири, центральні шари розташовують і склеюють перпендикулярно зовнішнім, що збільшує загальну міцність і стійкість до деформації.

На вигляд обробки поверхонь фанера маркується:
НШ – нешліфована фанера

Ш1 - матеріал, шліфований з одного боку

Ш2 - матеріал шліфований з двох сторін

ВИДИ ДЕРЕВИНИ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ФАНЕРИ

Фанера поділяється за видами деревини, з якої вона виготовлена. Основними видами є: березова фанера, хвойна фанера і фанера комбінована. Фанера вважається виготовленою з тієї породи деревини, з якої виготовлені всі її зовнішні (видні) шари.
Березова фанера. Хороші фізико-механічні властивості деревини берези у поєднанні з багатошаровою структурою забезпечують відмінну міцність такої фанери. Так само, березова фанера має такі властивості як теплі колірні відтінки та красива структура деревини. І як результат, така фанера є естетичною та міцною. Такий вид фанери є найпоширенішим.
Хвойна фанера. Даний вид фанери виробляється в основному з сосни (можливе також виробництво з модрини, сосни, ялиці, ялини), властивості якої забезпечують як привабливий і гармонійний зовнішній вигляд, так і непогані показники міцності при невисокій вазі. Завдяки такому поєднанню властивостей, така фанера знайшла своє застосування у будівництві.
Комбінована фанера. Має привабливий зовнішній вигляд поряд з невисокою ціною. Таке поєднання досягається за рахунок чергування шарів із хвойного та березового шпону. Це робить доцільним використання такої фанери в меблевому виробництві, при внутрішній обробці приміщень та спортивних залів для оформлення конструкційних рішень.
СОРТНІСТЬ ФАНЕРИ

Сорт В (I) – якість поверхні передбачена для прозорої та напівпрозорої обробки, для лакування та тонування барвниками з підвищеними вимогами до якості фанери. У сорті допускаються сучки здорові світлі діаметром до 10 мм, здорові темні сучки діаметром до 6 мм. Наявність здорових сучків у кількості ще більше підкреслює структуру деревини. Незрослі сучки і отвори від сучків, що випали, не допускаються. На поверхні листа сорту також не допускаються розімкнені тріщини. Неправильність будови деревини лежить на поверхні листа має перевищувати 10%.
Сорт ВВ (II) – призначений для обробки фарбами та напівпрозорими матеріалами, для облицювання струганим шпоном цінних порід. Фанера сорту ВВ - допускається ремонт вставками зі шпону, чим покращується якість поверхні листа. Здорові світлі сучки допускаються. Здорові темні сучки допускаються не більше 20 мм. Отвори від незрослих сучків допускаються розміром не більше 6 мм. Зімкнені тріщини допускаються довжиною 200 мм, розімкнені – шириною до 2 мм. Здорова зміна кольору, хибне ядро не повинні перевищувати 25% поверхні листа.
Сорт СР (III) – використовується для облицювання непрозорими та плівковими покриттями, для обробки фарбами. Поверхня за якістю поступається сорту ВР. Допускаються здорові світлі сучки. Здорові темні сучки допускаються із тріщиною шириною не більше 1,5 мм. Сучки, що незрослися, і отвори від незрослих сучків допускаються розміром не більше 6 мм. Також допускаються зімкнені та розімкнені тріщини. У сорті СР хибне ядро має перевищувати 50% поверхні листа, а здорове зміна кольору – 50%. Ремонт вставками зі шпону в сорті СР не обмежується. Також допускаються подвійні вставки. Фанера сорту СР може складатися зі смуг шпону, склеєних на ребро.
Сорт С (IV) – найдешевший із сортів фанера, який застосовується для використання у будівельних конструкціях тоді, коли зовнішній вигляд лицьового боку фанери відіграє другорядну роль. У сорті С допускаються сучки частково зрощені і незрощені, отвори від сучків, що випали, розміром не більше 40 мм, розімкнені тріщини шириною не більше 10 мм, дефекти країв шириною не більше 5 мм. У сорті С допускаються сучки здорові світлі та темні без обмеження розмірів та кількості. У внутрішніх шарах допускається нестача шпону шириною до 10 мм.
Нестача шпону по краях не повинна перевищувати 5 мм. Дозволяється замазка сучків, тріщин розміром не більше 60 мм. Допускається хибне ядро, хімічні забарвлення, побуріння, плями. Допускається ремонт шпону одинарними і подвійними вставками. Також у фанери сорту С допускаються накладки шпону, вм'ятини, горобина шпону, прошліфування.